Hukuk

Erken Yaşta Evlenmenin Cezası Ne Kadardır?

Erken yaşta evlilik, çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi açısından oldukça yanlıştır. Daha hayatı yeni yeni öğrenen, hiçbir tecrübesi olmayan bir çocuk, erken yaşta evliliğe zorlandığı takdirde, ne yapacağını bilemeyecektir. Erken yaşlarda çocukların yeri, okuldur. Eğitim hayatını tamamlamamış ve ekonomik özgürlüğü olmayan bir birey, eşinin karşısında ezilmeye mahkumdur. Dolayısıyla erken yaşta evlilik her açıdan yanlış, zararlı ve korkutucudur. 

Erken yaşta evlenmek, bir çocuğun erken yaşta evlilik gibi bir sorumluluğu alması ve muhtemelen çok geçmeden çocuk sahibi olması anlamına gelmektedir. 18 yaşına kadar her bireyin çocuk sayıldığı dünyamızda, 18 yaşından önce evlilik kabul edilemez. Çocuk fiziksel açıdan buna uygun olmadığı gibi, evlilik sorumluluğu altında ne yapacağını bilebilecek yaşta da değildir. Bu olgunluğa sahip olmayan bir bireyin evlenmesi, onu ciddi anlamda sıkıntıya düşürecektir. 

Evlilik genel bağlamda ciddi bir sorumluluğu beraberinde getirir. Hem kadının, hem de erkeğin birbirlerine olan bazı sorumlulukları vardır. Özellikle kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiği günümüzde, küçük yaşlarda bir çocuk, çocuk nasıl yapılır sorusunun cevabını bilemez. Bunun yanı sıra, yemek yapmaktan, temizlikten bir haberdir. Karşısında muhtemelen kendinden yaşça büyük biri olur ve çocuk sonradan onu sevdiğini zannetse bile, aslında onu babası yerine koyuyor, babasından göremediği sevgiyi ondan görmeyi umuyordur. Tüm bunların dışında, karşısındaki adamın hiçbir şekilde iyi niyetli olmadığı açıktır. 

Evlilik Yaşı Kaçtır?

Yasal evlilik yaşı 18’dir. Birey evlilik kararını aldıysa, 18 yaşından itibaren evlenebilir. 18 yaş, erken evlilik yaşıdır. Daha öncesinde evlilik yapmanın ciddi sıkıntılar oluşturacağını söylemek mümkündür. Aile çocuğunu düşünmüyorsa bile, kendini düşünmek zorundadır çünkü erken yaşta evlilik yasaktır. Haberlerde görülmesi çok olası olan birkaç durumdan bahsetmek gerekirse, 14 yaşında evlendirilmiş bir kız çocuğunun kocası 8 yıl geçtikten sonra hapse atılmıştır. Durumun fark edilmesi ceza için yeterlidir. Durum yıllar sonra fark edilirse, yıllar sonra sıkıntı yaratmaktadır. Çocukların haklarının çiğnenmesi, hiçbir şekilde kabul edilemez. 

Bunun yanı sıra, erken yaşta evliliğe müsaade etmiş baba, kabul etmiş koca ve imam nikahı gerçekleştirmiş hoca yıllar sürebilecek cezalara çarptırılmaktadır. Bunun yanı sıra, bu evliliğe tanıklık etmiş fakat hiçbir şey yapmamış, aile bireyleri ve çevredeki diğer vatandaşlara da kamu davaları açılmaktadır. Bu davalar genellikle bir takım tazminatlar ile sonuçlanmaktadır. Bu evliliği gerçekleştiren ve gerçekleşmesine izin verilen herkese dava açılacağı ortadadır. Kalkışılması kesinlikle yanlıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı