Hukuk

16 Yaşında Evlilik Yapılabilir mi?

Evlilik kişilerin fiziksel ve psikolojik olarak olgunlaştıktan sonra gerçekleştirebilecekleri eylemlerden biridir. Bu bağlamda bireylerin evlenebilmeleri için belli bir alt yaş sınırı da bulunmaktadır. Bununla birlikte üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Bireyler, yaşamları boyunca gelişir ve değişirler. Fiziki şartlar ve psikolojik şartlar açısından 16 yaşında evlilik yapmak uzmanlar tarafından doğru bulunmamaktadır. Bireyler yaşamlarının her döneminde belli bir gelişim evresinden geçer. 16 yaşında bir birey henüz ergenlik döneminin başında veya ortalarındadır. Ergenlik dönemi kişilerin fiziksel olarak geliştiği ve kendini yeni yeni tanımaya başladığı bir dönemdir.

Çocukluk dönemi ile yetişkinlik dönemi arasında olan bu gelişim evresinde bireyler ne yetişkin ne de çocuk kategorisine konulamaz. Genel olarak tam anlamıyla geçir dönemi olarak bilinen ergenlik dönemi hormonal olarak da bireylerin iniş ve çıkışlar yaşadığı bir dönemdir.

16 yaş aynı zamanda psikolojik olarak da bireylerin tam anlamı ile hayatları için sağlıklı kararlar verebileceği bir yaş değildir. Çünkü bireyler yetişkin olmaya adım attıkları bu dönemde hem hormonal olarak hem de psikolojik olarak yanlış kararlar vermeye meyillidir.

Evlilik bireylerin karşılıklı olarak anlamsal bağ kurdukları, sevgi ve saygı çerçevesinde inşa ettikleri bir ilişki bütünüdür. Her insan için evliliğin hayatta attığı ciddi adımlardan olduğunu unutmamak gerekir. Bir başka birey ile yaşamlarını birleştirmek anlamına gelen evlilik birçok anlamda sağlıklı bir zihniyet ile verilmesi gereken bir karardır.

Kaç Yaşında Evlenilmelidir?

Erken yaşta evlilik birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de olumsuz karşılanmaktadır. Evlilik için bireylerin olgun olmadığı 16 yaş bir çeşit alt sınır olarak kabul edilmektedir. Ailenin çocuğun kendi kararlarını kendi verebildiğine dair onay vermesi ile 16 yaşında evlilik gerçekleştirilebilmektedir ancak ilerleyen yıllarda evlenen birey ailesinden şikayetçi olma hakkında da sahiptir. Ergenlik dönemi içerisinde bulunan kadınlar 16 yaşında henüz regl dönemi yaşamaya başlamamış olabilirler. Bununla birlikte regl dönemini düzenli olarak yaşıyor olsalar bile evlilik, cinsel ilişki ve evlilikte diğer birey ile ilgili bilmesi gerekenleri bilmiyor olabilir. Bu nedenler ile 16 yaşında evlilik kesinlikle uzmanlar tarafından doğru bulunmamaktadır.

Bireyler 18 yaşından sonra hür ve özgür olarak kabul edilirler. Yani 18 yaşını dolduran bir bireyin evlenmek için ailesinin onayına ihtiyacı yoktur. Günümüzde lise öğrenimi kişiler 16 yaşında iken bitmekte ve lise eğitimi ise 22 yaşını doldurduklarında tamamlanmaktadır. Görece okuyan bir bireyin ekonomik özgürlüğünü eline alması için 22 yaşını doldurmuş ve bir iş bulması gerekir. Evlilik ise her anlamda ciddi sorumlulukları beraberinde getiren bir beraberliktir. Henüz ekonomik olarak bir geliri olmayan ve bağımsız yaşayamayan bireylerin evlenmesi ile birlikte oldukça zor bir süreç başlar.

En geniş anlamı ile erken yaşta evlilik bireylerin ruh sağlıklarını ve fiziksel olarak beden sağlıklarını tehdit etmektedir. 16 yaşında evlilik ise erken evlilik için bahsi geçebilecek bir yaştır. Bireylerin 18 yaşından önce evlenmesi ülkemizde var olan kanunlara göre yasaktır. Ancak evlenmek isteyen bireyin ailesinin bireyin kendi kararlarını kendi alabildiğine dair onay vermesi ile 16-18 yaş arası evlilikler mümkün olabilmektedir.

16 yaşından küçük olan bireylerin evlendirilmesi yasal olarak doğru bulunmaz. Ayrıca bireylerin aile zoru ile evlendirilmesinin Türk Ceza Kanunu kapsamında büyük yaptırımları mevcuttur. Hiçbir birey kendi iradesi dışında ve zorla evlendirilemez.

Bireylerin yaşamlarının erken dönemlerinden biri olan 16 yaş döneminde alınan kararlar bireyler için yaralayıcı olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından erken yaşta evliliğin tam anlamı ile yasaklanması istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı