Hukuk

15 Yaşında Evlilik Olur mu?

Bireylerin hem psikolojik, hem de fiziksel anlamda evliliğe hazır olabilmeleri için, belirli bir yaş sınırını aşmış olmaları gerekmektedir. 15 yaşında evlilik yapmak, bireyin psikolojisi açısından doğru değildir. 15 yaşında bir birey, doğru kararlar alabilecek yaşta değildir. Henüz ergenliği bile tam olarak tamamlanmamış olduğundan, yanlış karar alıp hayatı boyunca hatasının bedelini ödemek zorunda kalacağı bir gerçektir.

Evlilik hem sevgi bağı, hem de mantık kullanılarak alınabilecek bir karardır. Elbette ki çevrenin tavsiyesi büyük önem taşımaktadır. Aile ve arkadaş çevresi, bireyi yanlış bir evlilik yapmaması konusunda uyarabilir ve önerilerini sunabilir. Ancak evliliğin zorlama yoluyla gerçekleştirilmiş olması, bireyin evliliğe mecbur kılınması gibi durumlar bireyin psikolojik sağlığını olumsuz etkileyecek ve bütün hayatını zehir edecektir. Bir kişinin kendi isteği dışında evlilik yapması, yaptığı evlilikten mutlu olmasını engelleyeceği gibi çevresine karşı olumsuz davranmasına da neden olacaktır.

15 yaşında bir kişi, kendi kararlarını alabilecek yaşta olmadığı gibi, evliliğe hazır bir kişi de değildir. Hangi cinsiyette olursa olsun, 15 yaşında bir çocuğun ekonomik özgürlüğü yoktur. Eğitim hayatını tam olarak tamamlamamış olan bu kişi, hayattan öğreneceği onca tecrübeyi bir kenara bırakıp evliliğe zorlanırsa, psikolojik olarak sağlıklı olamaz.

Tüm bunların yanı sıra, 15 yaşında bir birey fiziksel olarak da evliliğe hazır değildir. Regl görmeye başlamış olabilir, ancak evlilikte yaşanan bazı münasebetler için bir uygunluğu yoktur. Daha ne yapılması gerektiğini bilmiyor olabileceği gibi, buna hazır olmadığı da bir gerçektir. Bu tarz ilişkilere hazır bir birey, en az 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Bunun yanı sıra, 15 yaşında bir birey böyle bir ilişki yaşayıp yaşamaması gerektiğinin kararını da veremez. Bu kararı alabileceği en erken yaş, 18 yaştır.

Tüm bunları umursamayan, bireylerin psikolojik ve fiziksel sağlıklarını düşünmeyen, geleceklerine önem vermeyen kişiler için ise, 15 yaşında evlendirilen bir çocuğun yasal bazı haklarının olduğundan söz etmek gerekir. 15 yaşında bir birey, yasal olarak da kendi kararlarını kendi alabilecek yaşta değildir. Bunun yanı sıra, ailenin zoruyla evlendirilmesi de yasaktır.

15 Yaşında İmam Nikahı ile Evlenilirse Ne Olur?

İmam nikahı ile evlendirilmiş olsa da, bu durum fark edildiğinde, üzerinden yıllar geçmiş olsa dahi, çocuğun eşi, babası, nikahı kıyan imam hapse atılacak, bu olaya şahit olup sesini çıkarmayan kişiler ise kamu davası dolayısıyla açılan tazminat davası ile karşı karşıya kalacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, 16 yaşında evlendirilmiş ve evliliklerinden 8 yıl sonra durumları fark edilmiş bazı kişilerin eşleri 8 yıl süreyle cezaya çarptırılmıştır. Gerekli açıklamalar ve haberler internette bulunmaktadır. Çocuklarının geleceğini düşünmeyerek onları evlendirmeye sevk eden kişilerin, kendi geleceklerini düşünerek bu davranıştan vazgeçmeleri rica olunmaktadır.

15 yaşında bir çocuk, evliliğin gereklerini yerine getirebilecek, sorumluluğunu alabilecek, çocuğu olduğunda onunla mücadele edebilecek yaşta değildir. Kaldı ki, bu tarz evlilikler yapmış bireylerin akıl sağlıkları genel olarak yerinde olmamakta ve ya bir tür hastalıktan, ya çok fazla çocuk doğurmaktan vefat ettikleri, ayrıca psikolojik olarak intihara yöneldikleri görülmektedir. Dolayısıyla hiçbir çocuk, 15 yaşında evlenemez, evlendirilmesi teklif dahi edilemez!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı