Teknoloji

Hangisi Daha İyi: Macbook vs PC

Bilgisayar kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri olan Mac mi Windows mu sorusu popülerliğini korumaktadır. Birçok kullanıcı için bilgisayar tercihi yapılırken öncelikle ihtiyaçları doğrultusunda cihazlar seçilmesi önerilir. İhtiyaçlara yönelik olarak hangi ürünü tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. İşte çok merak edilen Macbook vs Pc karşılaştırmasına cevap bulabileceğiniz ipuçları.

Hangisi Daha Çok Tercih Ediliyor?

Araştırmalara göre bilgisayar kullanıcılarının neredeyse %90’lık bir kısmı Windows kullanmakta. Bunun nedeni ise birçok markanın Windows kullanmasıdır. Yine de Macbook tercih edenlerin sadece Apple tarafından üretildiğini de hatırlatalım ve bu istatistik verilerin adil bir ortamda oluşmadığını dile getirelim. Birbirine yakın özelliklere sahip iki işletim sistemine de sahip cihazları kıyasladık ve performans açısından hangisinin daha kullanışlı olduğunu sizler için derledik.

Hangisi Daha Güvenli?

Hangi işletim sisteminin daha güvenli olduğu hakkında merak edilen soruların cevapları Mac yönünde. Windows bilgisayarlar üzerinde ortaya çıkan virüs sayısının Macbooklardan fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Mac’in daha az virüs sorunu yaşamasının nedeni ise kimilerine göre daha sıkı güvenlik önlemleri iken kimilerine göre de sağlam programlama ve kodlama dili kullanıyor olmaladır.

Hangisi Daha Uygun Fiyatlı?

Bu konuda da Windows işletim sistemciye sahip cihazların daha uygun fiyatlı olduğunu söylemek gerekir. Her ne kadar Macbook kullanıcıları Mac işletim sistemine verdikleri paraya değdiğini ve ürünlerin çok kaliteli olduğunu dile getirse de aynı özelliklere sahip Windows işletim sistemciye sahip bir bilgisayar daha uygun fiyatlara satın alınabilmektedir.

Hangi İşletim Sistemi Daha Kaliteli?

Hangi işletim sisteminin daha kaliteli olacağı konusundaki sorulara ise cevap Mac’ten yana oluyor. Mac işletim sistemciye sahip bilgisayarlar hem daha hızlı hem de performans açısından daha yüksek seviyeler göstermektedir. Ayrıca Macbook’ların farklı tasarımları ve hafif duruşları minimal bir görüntü sağladığı için tasarım olarak da birçok kullanıcının beğenisini toplamaktadır.

Hangisi Oyun Deneyiminde Daha Önde?

Oyun deneyimi söz konusu olduğunda bayrağı eline alanın Windows olduğunu söylemek gerekli. Artık Mac bilgisayarlar için de birçok oyun yazılımcısının oyun desteği sağladığı bir gerçek olsa da oyunlar için en geniş platform Windows’tur. Bunun en büyük nedeni ise Windows bilgisayarların değişim ve modifiye konusunda daha kolay kullanılabiliyor olmasıdır.

Ayrıca ekran kartı konusunda da Mac bilgisayarlar bir hayli geride kalmaktadır. Bu nedenle Windows bilgisayarlar oyun alanında daha çok tercih edilmektedir.

Hangisi Güncellemeler Konusunda Daha Başarılı?

Güncelleme söz konusu olduğunda Mac’in hem daha uygun maliyetli hem de daha sağlıklı bir güncelleme ağına sahip olduğunu söylemekte fayda var. Bunun nedeni ise Windows yeni versiyon modellerin ilk piyasaya sürüldüğünde aşırı pahalı olmasıdır. Mac için güncellemelere ödeme yapmazsınız. Üstelik güncellemeler çok daha pratik ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı