Hukuk

Adam Bıçaklamanın Cezası Ne Kadar?

Adam bıçaklamanın cezası kasten yaralama kapsamında verilmektedir. Kasten yaralama ise basit tıbbı yaralama ve ağır yaralamaya bağlı olarak cezalar değişiklik göstermektedir. Adam bıçaklama eylemi resmi olarak bir kasten insan yaralama suçudur. Bu nedenle Türk Hukuku kapsamında da kasten insan yaralama suçları kapsamında cezalandırılmaktadır.

Kasten insan yaralama suçu; herhangi bir kişinin vücut dokunulmazlığını ve aynı zamanda beden bütünlüğünü bozan ve kişinin mağdur edildiği suçlar için kullanılan kavram bütünüdür. Sadece beden bütünlüğünün bozulması değil kişinin ruhsal varlığına da zarar verilmesi durumları kasten insan yaralama suçu kapsamında ele alınmaktadır. Kasten insan yaralama suçlarının dayandığı Türk Ceza Kanunu maddesi ise 86. Maddedir. Bu madde kapsamında vücut dokunulmazlığına karşı suçlar ele alınmaktadır.

Kasten Yaralama Suçu Zamanaşımı

Kasten yaralama suçunda failin ceza alması için öncelikle mağdur kişinin şikayette bulunması gerekir. Şikayet eden kişinin yaralanma düzeyine göre cezalandırma yapılır. Mağdur basit tıbbi yaralanma yaşadıysa olay yaşandıktan en geç 6 ay sonrasına kadar şikayette bulunmalıdır. 6 aydan sonra yapılan şikayetler zamanaşımına uğraması nedeni ile yargıya alınmamaktadır.

Kasten insan yaralama suçu kapsamında ağır yaralama durumlarında mağdur için 6 ay gibi bir şikayet süresi yoktur. mağdur 8 yıla kadar şikayet süresine sahiptir. Bu nedenle mağdurun ağır yaralama nedeni ile mağdur edildiği durumlarda fail 8 yıla kadar şikayet edilebilir ve ceza için hukuk kanallarına başvurulabilir.

Kasten Adam Yaralama Suçu Cezası

Kasten adam yaralama suçu cezası basit tıbbi yaralama ve ağır yaralama için farklılaşmaktadır. Basit tıbbi yaralama için verilen ceza 4 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Bununla birlikte hakim tarafından hafifletici veya ağırlaştırıcı sebepler bulunduğunda süre değişebilir. Hapis cezası hakimin iradesine göre adli para cezasına dönüştürülebilir. Adli para cezası ve hapis cezası aynı anda verilemez. İki cezadan ancak biri suçlu bulunan kişiye verilebilir.

Kasten adam yaralama suçu ağır yaralama için veriliyorsa eğer bu süre değişmektedir. Ağır yaralama durumlarında 1 yıl ile 3 yıl arasında değişmektedir. Bu süreç hafifletici veya ağırlaştırıcı nedenlere göre farklılık gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı