Dekorasyon

Teras Nasıl Dekor Edilir?

Teraslar insanların temiz hava almak için kullandıkları mahrem alanlardan biridir. Birçok kişi tarafından çok sevilen terasların dekorasyonu da bir hayli detaylıdır. Teras dekorasyonu yaparken mutlaka terasınızın şekline göre dekorasyon yapmalısınız.

Dekorasyon yapmadan önce terasınızın ölçülerini ve şeklini öğrenmeli tasarımınızı terasın şekline hatta rüzgarın esme yönüne göre bile şekillendirebilirsiniz. Peki teras nasıl dekore edilir? Teras dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu ve bunun gibi merak edilen birçok sorunun cevabını sizler için derledik.

 Eşya Kalabalığından Uzak Durun

Teraslar nefes almak ve dinlenmek için kullandığınız çoğu zaman çay saatlerinde temiz hava eşliğinde çay içmek için kullandığınız alanlardır. Terasınızı dekore ederken mutlaka amacınıza uygun dekorasyon yapın. Ancak dekorasyon yaparken mutlaka eşya kalabalığından uzak durmaya özen gösterin. Teraslar genel itibari ile ferah ve geniş olması gereken alanlardır. Bu nedenle terasa eşya yerleştirirken mutlaka ihtiyacınız olan eşyalar dışında fazla yer kaplayan eşyalar tercih etmemeye özen gösterin.

 Minimal dekorasyonlar az eşya ile maksimum işlevselliği hedefler. Masa gibi fonksiyonel ürünleri tercih ederken minimal masaları tercih edebilirsiniz. Hem yerden tasarruf ederken hem de çok daha kullanışlı ürünler kullanabilirsiniz.

Cam-Teras Kaplama Sistemleri

Cam teras kaplama sistemleri ile her mevsim terasta oturabilir ve teras keyfini dört mevsim yaşayabilirsiniz. Terasta oturmayı seviyorsanız ancak yaz mevsiminin hızla geçmesinden şikayetçi iseniz mutlaka cam teras kaplama sistemlerini araştırın. Bu sistemler sayesinde kışın soğuktan korunurken terasta oturabilirsiniz. Ayrıca yazın temiz havayı almak istediğinizde de cam teras kaplama sistemlerinin açılabilir olmasından faydalanarak terasınızı tamamen açık hale getirebilirsiniz.

Ahşap Zeminlerin Zerafetini Deneyin

Ahşap görünümlü zeminler her zaman daha doğal ve ferah bir hava katması nedeni ile ortamlarda tercih edilir. Ahşap zeminlerin zerafetini teraslarınıza taşımak için mutlaka ahşap zemin tercih etmek zorunda değilsiniz. Her yönden ahşap zeminlere benzeyen ahşap desenli fayanslar da kullanabilirsiniz.

Teraslarda ahşap zemin kullanımı tavsiye edilmez çünkü ıslanma ihtimali yüksek alanlardandır. Ancak ahşap görünümlü fayanslar ve benzeri ürünler ile ahşap görünümünü zeminlerinize taşıyabilirsiniz. Ahşap görünümlü zemin konusunda hem fikirseniz mobilya tercihini de uyumlu yapmaya özen gösterin.

Gölgeleme Seçeneklerini Deneyin

Birçok kişi terasını işlevsel olarak kullanamaz. Bunun en temel nedeni ise güneşin geliş açısıdır. Teras gibi mükemmel bir alanı böyle ziyan etmeyin. Teraslarınız için gölgeleme seçeneklerinden birini uygulayabilirsiniz. Çok dekoratif ve şık olan birçok gölgeleme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemler sayesinde istendiği zaman terasların üzeri kapanabilmekte ve fazla güneş ışığından korunabilmektedir.

Teras Dekorasyonu için Odak Noktası Belirleyin

Odak noktası belirlemek yaşam alanlarının dağınık ve kalabalık görünmemesi için tercih edilen göz illüzyonlarından biridir. Teraslarda da kullanılabilen bu seçenek sayesinde mobilya ve dekorasyonunuz çok daha toplu görünecektir. Odak noktası herhangi bir eşya olabilir. Sadece ortamdaki diğer eşyalara göre bir miktar daha fazla dikkat çekmelidir. Bu büyük bir avize olabilir veya beyaz renkli koltuklar da olabilir. Odak noktası belirlerken alanlarınız aşırı büyük olmadığı sürece bir tane odak noktası belirlemeniz yeterli olacaktır.

Doğayı Terasınıza Katın

Teraslar doğa ile ev hayatının ortak noktası olarak ele alınabilen yaşam alanlarıdır. Bu nedenle teraslarda tasarım yaparken yeşil bitkiler ve çiçeklere yer vermeniz dekorasyonunuza canlılık ve renk katabilir. Birkaç saksı veya terasınızın şekline uygun bir sarmaşık terasınızın havasını tamamen değiştirecektir. Teras dekorasyonları yaparken duvar renklerinin birbiri ile uyumuna, eşyalar ile uyumuna dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı