Dekorasyon

Koridor Nasıl Dekor Edilir?

Koridor dekorasyonu çoğu zaman fazla önemsenmeyen ancak yaşam alanlarının görüntüsünü tamamı ile etkileyen bölümlerden biridir. Koridorlar genellikle küçük olan geçitlerdir. Özellikle küçük olmaları nedeni ile dekorasyonu konusunda daha çok dikkat gerektirmektedir. Yaşam alanlarının diğer bölümlerine görece dar veya küçük olan alanları dekorasyon hileleri ile daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz. Daha ferah bir koridor ise gün içerisinde yaşam alanlarınızda daha mutlu olmanızı sağlar. Peki koridor dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Koridor nasıl dekor edilir? Koridor dekorasyonu hakkında merak edilen püf noktalar yazımızda.

Koridoru Daraltacak Eşyalardan Uzak Durun

Dar koridorlar genellikle dizayn edilirken portmantonun büyüklüğüne çok dikkat edilmez. Ancak koridorlarınıza portmanto koyacaksanız olabildiğince az yer kaplayan bir portmanto tercih etmelisiniz. Zaten dar olan koridor alanlarınızı daha da daraltmanız hareket etme alanınızı kısıtlayacaktır. Bu nedenle minik ve daha az yer kaplayan portmanto ve ayakkabılık tercih etmeye çalışın.

Doğru Işıklandırma Yapın

Işıklandırma her alanda olduğu gibi koridorlarda da büyük önem taşır. Eğer koridorunuza uygun doğru bir ışıklandırma yapabilirseniz koridorlarınızı olduğundan daha geniş gösterecek bir illüzyon oluşturabilirsiniz. Işıklandırma doğru yapılırsa alanların daha geniş görünmesini sağlar. Basit ve etkili ışıklandırma yöntemleri ile dar koridorları daha geniş ve şık gösterebilirsiniz.

Eşyalarınızı Zemine Koymayın

Dar alanlarda özellikle zemine konumlandırılan eşyalar alanı daraltmak konusunda bir numaradır. Alanlarınızın daha şık ve modern durması için koridorların zeminlerini olabildiğince eşyalar veya nesneler ile doldurmayın. Koridora yerden büyük saksılı çiçekler koymayın çünkü son yıllarda en çok yapılan dekorasyon hatalarından biri de budur. Zemine eşya koymak zorunda iseniz daha ince yapılı ve geniş olmayan eşyalar tercih edebilirsiniz. Kesinlikle kare yapılı eşyalardan uzak durun ve dikdörtgen yapılı uzun ve ince eşyalara yönelin.

Ayna Kullanın

Ayna kullanımı birçok dekorasyonda tam bir illüzyon aracı olarak kullanılır. Aynalar bulundukları alanları genişletirler. Böylece alanlar olduklarından daha geniş ve ferah bir görünüme sahip olurlar. Aynaları tercih ederken aşırı göz yoran çerçeveler kullanacaksanız dikkatli olun. Dekorasyonunuz için tamamlayıcı bir ayna seçmeye özen gösterin. Eğer koridorunuz dar ve uzun ise yuvarlak forma sahip veya asimetrik şekilleri olan aynalar tercih edebilirsiniz.

Duvarlar için Renk Seçimine Dikkat Edin

Dar koridorlarda doğru renkleri kullanmak koridorların daha hayat dolu görünebilmesi için büyük önem taşır. Eğer koridorunuzun renklerine henüz karar veremediyseniz açık renkler tercih etmenizi öneririz. Açık renkler alanların daha ferah görünmesi üzerinde oldukça etkilidir.

Dekoratif Bir Masa Kullanabilirsiniz

Masalar çok tercih edilmese de dekorasyonda tamamlayıcı öğeler arasında da kullanılabilmektedir. Masaları koridorlarınızda daha şık ve sanat dolu alanlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Özellikle petek gibi araçların üzerlerini kapamak ve fonksiyonel hale getirmek için koridorlarda dar ve uzun masalar tercih edilmektedir.

Duvarlarınızı Bomboş Bırakmayın

Duvarlarınızın bomboş olması aşırı sade bir görünüme neden olabilir. Duvarlarda çok sık olmayan aralıklarda fotoğraf çerçeveleri veya sanatsal tablolar kullanabilirsiniz. Böylece hem koridorunuza yaşam katar hem de daha renkli ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Zeminin Tamamını Kaplayan Halılar Kullanmayın

Koridorlarda zeminin tamamını kaplayan halılar genellikle alanların daha dar görünmesine neden olmaktadır. Halı ile duvar arasında bir miktar boşluk kalmasına izin verin. Bu koridorunuzun daha ferah ve geniş görünmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca halı tercihini yaparken duvar renklerini soft renkler tercih ettiyseniz halı için canlı renkler tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı