Dekorasyon

Salon Nasıl Dekor Edilir?

Salon, ev içinde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Bu nedenle salon dekorasyonu yapılırken salonların çok daha ferah ve yaşanabilir alanlar olması amaçlanır. Salon dekorasyonunda ise dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Salonlar dekore edilirken dikkat etmeniz gereken birçok önemli husus vardır.

İlk adım salonunuzun nasıl bir görünüme sahip olmasını istediğinize karar verin. Daha sonrasında ise hangi ögelerle dekorasyon yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Duvarlarınızın renklerinden mobilyalarınızın uyumuna, halı tercihine ve tamamlayıcı ögelere kadar her noktada dikkatle hareket etmelisiniz. Dekorasyon bir bütündür. Peki salon nasıl dekore edilir? Salon dekore edilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Salon dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Salon Şekline Göre Dekorasyon Ögelerini Seçin

Salon şekli dekorasyonda büyük rol oynar. Birçok yapının şekli birbirinden farklıdır. Bu nedenle salon dekorasyonu yapılırken mutlaka yapının şekli göz önünde bulundurulmalıdır. Yapıların şekillerine uygun dekorasyon ögeleri seçmek tasarım için önem taşır. Özellikle oturma grubu gibi büyük yer kaplayan mobilyaları seçerken boyutları ile salonunuzun boyutlarını karşılaştırın.

Simetri, dekorasyonun tamamlanması için ihtiyaç duyulan bir unsurdur. Salon içerisinde simetrinin sağlanması için mobilyaların doğru yerleştirilmesi gerekir. Tasarımın önemli bir kısmı olan konumlandırmayı doğru yapabilmek için de salonun şekline uygun dekorasyon ögeleri tercih etmelisiniz.

Renk Uyumu Oluşturun

Renk uyumu dekorasyonların sağlıklı bir görüntüye sahip olması için oldukça önemlidir. Dekorasyonları daha aydınlık ve ferah hale getirmek için mutlaka renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Renk uyumu ile daha yaşanabilir alanlar elde edebilirsiniz. Baskın renkler kullanmayı amaçlıyorsanız mutlaka dengeleyici renkler ile kombinleyin. Duvarlarınız baskın renklere sahip olursa mobilyalarınızda daha sakin renkleri kullanabilirsiniz.

Renkleri doğru kullanmak dekorasyonlarınızı çok daha şık hale getirebilir. Bu nedenle renk tercih ederken sadece mobilyalar ile duvar renklerinin uyumuna bakmakla yetinmeyin. Aynı zamanda duvardaki renklerin birbirleri ile uyumuna da dikkat edin.

Tamamlayıcı Ögeleri Dekorasyona Uygun Seçin

Her dekorasyon temasının tamamlayıcı ögeleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle temanıza uygun tamamlayıcı ögeler tercih edin. Tamamlayıcı ögeler kimi zaman kapı kulpu , kimi zaman elektrik düğmesi veya perde askılığı olabilir. Çekmece düğmeleri de genellikle dekorasyon yaparken atlanan dekorasyon ögelerinden biridir. Dekorasyon yaparken dekorasyonu tamamlayıcı unsurlara dikkat edin. Çünkü küçük de olsa birçok tamamlayıcı öge dekorasyonun tamamlanması için gereklidir.

Temanız İçin Odak Noktası Seçin

Odak noktaları yaşam alanlarının daha derli toplu ve sakin görünüme kavuşmaları için önem taşır. Salon için bir odak noktası seçin. Bu odak noktası salon dekorasyonuna oranla görece biraz daha şık olabilir. Böylece tek bir odak noktası belirleyerek dekorasyonunuzu sabitleyebilirsiniz. Ayrıca gereksiz eşyalar kullanmaktan uzak durun. Fonksiyonel eşyalar tercih ederseniz size daha fazla alan kalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı