Dekorasyon

Yatak Odası Nasıl Dekor Edilir?

Yatak odaları dekor edilirken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Genellikle mobilyalar için yeteri kadar genişliğin sağlanamadığı yatak odalarında büyük ve keskin mobilyaların tercih edilmesi yatak odalarını bir hayli küçültmekte ve kullanışsız hale getirmektedir. Farklı boyutlardaki yaşam alanları için yapılan dekorasyonlar birbirinden farklı olmalıdır. Yatak odası dekore ederken boyutlardan tutun da dekorasyon unsurlarının ham maddesine kadar dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Peki yatak odası nasıl dekore edilir? Doğru yatak odası dekorasyonu için bilmeniz gereken püf noktalar nelerdir? Yatak odası dekorasyonları hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda.

Yatak Odası Tasarımlarında Minimalizm

2020 yılında en çok konuşulan ve trend olan tasarımlardan biri de minimalist tasarımlardır. Minimalist tasarımlar odaların daha geniş ve ferah görünmesini sağlar. Eğer görece küçük bir yatak odanız varsa yatak odası tasarımında minimalizmden faydalanabilirsiniz. Olabildiğince az eşya kullanmalısınız. Eşyalarınızı tercih ederken daha az yer kaplayanları tercih etmeye özen gösterin. İhtiyacınız olmayan eşyaları almaktan kaçının ve dekor konusunda kabalıktan da uzak durun.

Odalarınıza derinlik katmak için duvarlarınızda ayna kullanabilirsiniz. Ayna kullanmayı düşündüğünüz duvarın rengini canlı veya açık tutabilirsiniz. Nötr bir renk ve canlı bir rengi bir arada kullanmayı düşünüyorsanız aynanın arkasına canlı renk yakışabilir.

Keskin Hatlara Sahip Dekor Ürünlerinden Uzak Durun

Yatak odası dekorlarında sıklıkla kullanılan birçok mobilya ve dekorasyon ürünü keskin hatlara sahip olabilir. Ancak yuvarlak hatlara sahip eşyalar tercih ederseniz yatak odanızı çok daha geniş gösterebilir ve ferah bir ortam sağlayabilirsiniz.

Keskin hatlar ortamın daha kalabalık ve dolu görünmesine neden olması nedeni ile son zamanlarda tercih edilmemekte. Keskin hatları olmayan mobilyalar ise yumuşak görüntüleri sayesinde tasarımcıların ilgisini çekiyor. Sadece dekorasyon için değil aynı zamanda kullanışlı olmaları nedeni ile de ebeveynler tarafından tercih edilmektedir.

Kendinizi Belli Eşyalar ile Kısıtlamayın

Yatak odasında olması gereken bazı eşyalar vardır. Bu eşyalara demirbaş da diyebiliriz. Ancak her yatak odasında komidin olması gerekmez. Komidinler yer kaplayan eşyalardır. Dolaplarınızda yeterli yere sahipseniz komidin almak yerine daha az yer kaplayan ve daha fonksiyonel ürünler tercih edebilirsiniz. Bunlardan biri de zigon sehpadır. Modern bir görünüşe sahip yatağınız ve dolaplarınız ile uyum içinde olan bir sehpa kullanarak da başucu masası oluşturabilirsiniz. Bilinen kalıpları yıkmak için güzel bir fırsat olabilir.

Duvar Dekorasyonunda Farklılıklar Keşfedin

Duvarları sevdiklerinin fotoğrafları ile dolduranlardan değilseniz farklılık sizi mutlu edebilir. Duvarları fonksiyonel ve bir o kadar da basit raflar ile dekore edebilirsiniz. Böylece hem eşyalarınızı koyabilir hem de güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Duvar dekorasyonlarında farklı saat modelleri de ilgi çekmektedir. Aynadan oluşan ve birçok parçadan oluşan saatler boş duvarlarda da oldukça şık durmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı