Yaşam

Evde Saç Nasıl Kesilir?

Koronavirüs nedeniyle evde nasıl saç kesilir? Sorusu sık sık gündeme geliyor. Kadınlarda bu durum umursanmamasına rağmen, erkeklerde oldukça önemseniyor. Erkek saçları genelde kadın saçlarına göre kısa olduğu için, kısa süre içerisinde tıraş edilmesi gerekiyor. Bu konudan habersiz kalmamanız için habersiz.net olarak, evde saç nasıl kesilir? Konusunu detaylıca araştırdık.

Evde Saç Nasıl Kesilir? – Erkekler İçin

Evde saç kesmek herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Aşama aşama gerçekleştirilmesi gerektiği için oldukça fazla dikkat gerektirir. Saçınızı kendiniz kesebileceğiniz gibi, saç kesmeyi bilmeyen başka birine de kestirebilirsiniz. Tek şart, aşağıda yer alan evde saç tıraşı adımlarını takip etmektir.

1-Saç Hazırlığı

Saç hazırlamak, kesimin en önemli noktalarından biridir. Saçınızı hazırlamak için ilk olarak, şampuanla yıkamanız ve güzelce durulamanız gerekir. Saçınızın herhangi bir yerinde düğüm veya karışıklık varsa, tarak yardımı ile açmalısınız. Ardından saçınızı havlu yardımıyla kurulayın fakat saçın nemli kalmasına izin verin.

Evde saç kesmek için en uygun yer banyo olacaktır. Çünkü; Banyoda su ve ayna vardır. Buna ek olarak fayans veya farklı bir zemin sayesinde daha kaygan olduğu için kolay temizlik yapılabilmektedir. Evde saç tıraşı yaparken kullanmanız gereken birden fazla ayna olması gerekmektedir.

Evde saç tıraşı yapabilmek için saçınızı bölümlere ayırmanız gerekir. Saçınızı bölümlere ayırırken dikkat etmeniz gereken ölçüler kaşlar olacaktır. Sağ kaşınızın üzerinde kalan bölümü sağa doğru, sol kaşınızın üzerinde kalan bölümü sola doğru taramalısınız. Böylece saçı 3 farklı bölüme ayırmış olursunuz.

2-Saç Kesimi

Evde saç kesmek için öncelikle tarağa, saç makinesine ve makasa ihtiyaç duyabilirsiniz. Saçın arka tarafı görülmediği için oraları kesinlikle makine ile almanız lazımdır. Makinenin hangi ayarda kesmesini istiyorsanız o ayara getirin.

Saç kesiminde yan taraflara geçtiğinizde aşağıdan yukarı doğru kesmeniz gerektiğini unutmayın. Saç keserken her zaman bu şekilde kesmelisiniz. Yan tarafları keserken, yukarıya yaklaştıkça makinenin ağzını dışarı doğru eğerek daha hoş bir kesim elde edebilirsiniz.

Saçın arkasını görmek için 2. Bir aynaya ihtiyaç duyarsınız. Bu ayna sayesinde saçın arkasını ve kenarlarını daha rahat kesersiniz. Ama daha zor gördüğünüz kısımları keserken, aynanın ters gösterdiğini unutmayarak dikkatli olmalısınız.

Saçta hoş bir görüntü oluşturmak amacıyla, yukarıya doğru çıkarken makinenin ağız kısmının dış tarafa çevrilmesi gerekir. Bu işlemi daha çok kuaförler uygular. Bu sayede saçın üstü ile altı arasında olan kat geçişinin belirginliği azalır.

Evde saç tıraşı yaparken iyi kullanmanız gereken aletlerden biri de makastır. Saçın üst kısmını keserken makas kullanmak daha güzel bir sonuç verecektir. Eğer saçınızın tamamen kısa olmasını istiyorsanız, yukarı tarafları da makine ile kesebilirsiniz.

Evde saç kesmek oldukça zahmetli bir iş olsa bile, hem Koronavirüs sürecinde saçınızın toplu durmasını sağlar hem de ileriki süreçlerde kuaför parası vermekten kurtarır. Evde saç tıraşı yaparken son rötuşları unutmanız doğaldır. Çünkü; Kuaförde tıraş olurken rötuşların ne ara olup bittiğini anlamazsınız.

Evde saç tıraşı olurken yapılması gereken rötuşlar; Fauller ve ensedir. Bunları da düzelttikten sonra, evde saç kesmek hakkında her şeyi öğrenmiş olursunuz. Bütün bu bilgileri derleyen habersiz.net sayesinde evde saç nasıl kesilir? Konusunda da habersiz kalmadınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı